Taxi címmel jelentette meg új lemezét az alig fél éve aktív Csibor zenekar. A 7 szerzeményt tartalmazó dalcsokor terjesztésére nem mindennapi módszert választott a csapat: mindegyik számot egy témájához kapcsolódó blogon teszik közzé. Az akció már elindult, a vége pedig pont a lemezbemutató koncert napjára esik. Az énekes Zubreczki Dávidot többek között ennek az ötletnek az eredetéről, egyedülállóan összetett stílusuk gyökereiről, illetve másik zenekaráról, a jelenleg már csak alkalmanként koncertező Boogie Mammáról kérdeztem.
Pár napja jelent meg a hír, hogy a lemezbemutatótoknak is helyet adó Sirályt rövidesen bezáratja az önkormányzat. Gondolom, titeket is váratlanul ért…
Annyira váratlanul, hogy nem is hivatalos forrásból tudtuk meg, hanem egy ismerősöm hívott fel engem, hogy olvastam-e a hírt. Persze teljes pánikba estünk, mert a felvezető kampányt pont úgy időzítettük, hogy a koncert napjára legyen elérhető az összes új dal – ebből a szempontból felért volna egy összeomlással, ha nem tudjuk akkor megtartani. Végül a Bohemian Betyars jófejségének köszönhető, hogy megmenekült a buli: nekik már régebb óta le volt kötve egy fellépésük aznap a Dürer Kertben, és miután Matthew a basszusgitárosunk felhívta őket, azonnal beleegyeztek, hogy játszhatunk előttük. Így velük, illetve a Skatch zenekar társaságában mutatjuk majd be a lemezt, változatlan időpontban.
Eléggé összetett zenét játszotok, a punktól a skáig számos stílus megtalálható benne. Volt valami előképetek, vagy mindent bele alapon nyomtátok?
Az előzmények közé tartozik, hogy a két lány, Tücsi és Marcsi egy Gallowglass nevű, ír popot játszó együttes tagjai voltak, nekem pedig ugye volt a Boogie Mamma, mint pörgős ska-zenekar. Arra gondoltunk, hogy ha már van kelta punk – mert létezik ilyen, Magyarországon például a Firkin képviseli – mi csinálhatnánk valamiféle „kelta skát”. Erre is akad példa a világban, de nagyon bogarászva lehet csak ráakadni. Egyébként már annak idején is született egy közös számunk, ami Boogie Mamma feat. Gallowglass néven lett kiadva. Ez volt a Vértévé, amit most is műsoron tartunk a Csiborral, de aztán úgy alakult, hogy egészen más irányba mentünk el. Különben vicces, hogy először csak a szokásos dob-gitár-basszus-ének felállásban raktuk össze a dalokat, és már így is tetszettek – amikor pedig megjött a fuvola és a hegedű, csomó ideig az volt, hogy mikor beléptek a számokba, mi többiek akaratlanul is leálltunk, annyira iszonyú szépen szólt. A végeredmény aztán egész messzire esett ettől az eredeti stíluscélkitűzéstől.
A Csokoládé című dalotok elég nagy ismertségre tett szert, legtöbben ennek köszönhetően hallhattak rólatok. Van még hasonló sláger a tarsolyotokban?
Ez majd kiderül, mindenesetre a most megjelenő lemezen több olyan dal is van, ami szerintünk slágergyanús. Van, amelyik hangulatában hasonló a Csokoládéhoz, de aki volt már Csibor-koncerten, az tudhatja, hogy azért nem kimondottan csendes kávéházi zenét játszunk, jóval ugrálósabb a számok többsége. Ettől függetlenül a Csokoládét is nagyon szeretjük, de nem csak ilyenek vagyunk. Persze leginkább a közönség feladata eldönteni, mi a jó és mi nem.
Nem mindennapi megoldást választottatok a lemez közzétételére, hogy jött ez pontosan?
A dobosunk, Doki ötlete volt, hogy mi lenne ha mindent dalt egy-egy blogon tennénk közzé. Viszont nem zenei blogokon, hanem olyanokon, amelyeknek a tematikája az egyes számok szövegéhez passzol. Bevallom, kissé félve kerestem meg például a Mandinert, vagy a Szakítóst, mert nekik ugye nem az a fő profiljuk, hogy zenéket jelentetnek meg. Szerencsére pozitívan csalódtam, mert mindannyian azonnal rábólintottak. Így az lesz a menetrend, hogy az intro a zenekari blogunkon jelenik meg, a többinek pedig a Csajok és Pasik, a Munkahelyi Terror, a Szívlapát, a Mandiner, a Szakítós, illetve az Urbanista ad majd helyet – utóbbi a sajátom, így még a többinél is kevesebb probléma volt a szervezéssel.
A már meglévő szövegekhez kerestél blogokat, vagy esetleg direkt a koncepciót figyelembe véve írtad meg őket?
Már a Boogie Mammával is volt egy hasonlóan koncepcióra épülő premierünk, amikor a 2-es metró állomásaihoz párosítottunk dalokat, de ott sem úgy csináltuk, hogy „na akkor most írjunk valamit az Örs vezér teréről”. Itt szintén megvoltak előre a dalok, csak utána kezdtünk gondolkodni a kereten. Legfeljebb az jelenthetett fix pontot, hogy az egyik szám egy kapcsolatról szól, és ennek a szövegében szerepel a Szakítós, illetve a Csajok és Pasik blog is. A többinél viszont nincs ilyen szoros kötődés, inkább olyan párosításokat próbáltam találni, ami a lehetőségekhez képest legjobban illik hozzájuk.
Úgy vettem észre, a szövegek nagy része párkapcsolati témákra épít, gyakran a szexuális vetületet is boncolgatva.
Szerintem a fiatal zenekarok többsége úgy kezdi, hogy először csak piálásról, bulikról és ezekhez hasonló dolgokról énekelnek. Nekem is ez jelentette a kiindulópontot, aztán Boogie Mammában is bejöttek a párkapcsolati témájú dalok, de ez sokáig csak csajozás, szex, illetve más ilyesmi képében jelent meg. Érdekes, hogy pont most – mikor már mondhatni megöregedtem és igazából nem kéne érintenie a témának – jutottam el oda, hogy magáról a szerelemről merek szövegeket írni. Illetve a régi szövegeim közül is elővettem néhányat az utóbbi időben, például az új lemezről a Taxi című szám is ilyen, de ez annak idején teljesen másképp szólt, sőt még a címe is más volt. Most leporoltuk, és teljesen más hangszereléssel játsszuk a Csiborral.
A Boogie Mamma végleg elhalálozott, vagy rendelkezik még rejtett tartalékokkal?
Rendelkezik, de annyira rejtettel, hogy még mi sem találjuk… (mosolyog) Évi egy-két koncert azért van benne, illetve szeretnénk összehozni egy fesztiváljellegű eseményt is, ahol a Boogie Mamma lenne a főzenekar, előtte pedig a tagok összes többi formációja fellépne. Ilyen például a The Tree Teadies, a Három Kismalac, természetesen a Csibor, a Boogie Mamma dobosa pedig pont Lacával, a Csibor gitárosával tervezget most egy új triót. Jó lenne egy ilyen nagy dzsemborit megvalósítani, de egyelőre még csak a tervezés szintjén tart. Ezen kívül a Nyár a Lánchídon koncertsorozatban is többször felléptünk már, talán idén is összejöhet.
Január elején volt egy meglepetésszerű fellépésetek az RTL Klubon…
Az hihetetlen volt, valóban a meglepetés a legjobb szó rá. Az egész olyan, mint ahogy a mesékben vagy a hollywoodi filmekben elképzelik, hogyan fut be egy zenekar: egyszer csak jött egy telefon, hogy vállalnánk-e egy tévéshow-beli fellépést az esti főműsoridőben. A YouTube-on találtak rá a Mi adtuk az EU-nak a legjobb nőket klipjére, ami megtetszett a szerkesztőnek, és pont passzolt is a műsor témájához (EU-elnökség átvétele alkalmából rendezett évnyitó show). Külön vicces, hogy amíg aktívak voltunk, végig küzdenünk kellett még a legkisebb rádióba való bekerülésért is, most pedig, mikor már gyakorlatilag csak vegetatív állapotban létezik a zenekar, nincsenek se próbák, se új számok, hirtelen jön egy ilyen lehetőség. Mindenesetre nagyon élveztük, és a készítők is abszolút szimpatikusan álltak hozzá.
A Taxit egy képzeletbeli nagylemez A oldalaként hirdetitek. Mikor jön a B, és hol lesztek láthatóak a Csiborral a közeljövőben?
Ezen már én is gondolkodtam, mert elég szép hagyománya van azoknak a zenei ígéreteknek, amiket nem teljesítettem… (nevet) De egyébként a B oldalnak nincs olyan jó csengése, úgyhogy könnyen lehet, arra már nem így fogunk hivatkozni. Viszont rengeteg ötletünk van, úgyhogy őszre nagyon szeretnénk egy új anyaggal elkészülni. Arra egyelőre nincsen koncepciónk, ez a mostani is az utolsó pillanatban ugrott be. De majd biztos kitalálunk valami frappáns dolgot, mint ahogy a Csokoládét csokihoz csomagolva terjesztettük, most pedig van ez a blogokon való megjelenés. Koncertünk legközelebb ugye a lemezbemutató lesz, utána pedig június 17-ére van tervben egy a Gödörben. A többi majd kialakul, szeretnénk minél többet játszani, egyszer már vidékre is eljutottunk, remélhetőleg ennek is lesz folytatása.
(Facebook-profil itt – Fotók: Kékes Szaffi, http://koncertfotok.blog.hu)
A dalonkénti premierek lezajlása után a teljes anyag először innen lesz majd letölthető, ráadásul az egyik szám a máshol közzétettnél hosszabb változatban. A tervezett dátum május 27-e, ami egyben a lemezbemutató koncert napja is.