A Bréma zenekart korábban annak kapcsán ajánlottam itt, hogy frontemberük a Csibor gitárosaként is tevékenykedett. Onnan azóta kilépett, hogy minden energiáját saját formációjának szentelhesse, akikkel közösen tavaly ősszel ingyenesen letölthetővé tettek egy négyszámos EP-t, illetve számos további tervvel is rendelkeznek. Ezekről kérdeztem az alábbiakban Tamás László énekes-gitárost. A csapat legközelebb január 26-án játszik a Gödörben - a hely egyik utolsó fellépőjeként -, Hó Márton együttese és a Presszó Tangó Libidó társaságában.
Mit kell tudni elsősorban a zenekarról, mikor alakultatok, mit értetek el eddig?
A Bréma zenekar éppen egy éve alakult meg, első koncertünk 2011 nyarán volt. Triófelállásban játszunk, Ágoston Gábor dobol, Török Gergő basszusgitározik - ők ketten már legalább 15 éve játszanak együtt különböző zenekarokban, úgyhogy egy jól összeszokott ritmusszekciót alkotnak. Erre jöttem rá én, mint gitáros-énekes-dalszerző. Eddig volt néhány klubkoncertünk, megcsináltuk az első demónkat, nemrégiben pedig egy stúdiófelvételt is összehoztunk, ez egy négyszámos EP, amely Renitens címre hallgat és a címadó dalhoz klipet is készítettünk.
Hány dalból áll most a repertoárotok?
Körülbelül 15 szám van jelenleg összepróbálva, de emellett elég sok dalom van még. Nagyjából 12 éves korom óta írok dalokat és ezek nem feltétlenül a múlt részei, adott esetben elő lehet őket venni.
Ezek szerint te vagy az alkotó elme a zenekarban, a többiek csak az előadásból veszik ki a részüket?
Tulajdonképpen igen, itt kizárólagos dalszerző vagyok, a másik két srác inkább csak alátámasztják az elképzeléseimet. Érdekes, hogy eleinte direkt kérték is, hogy teljesen kész számokat hozzak, amiket gyakorlatilag csak el kell játszaniuk, mert az olyan jó... (mosolyog) Azért időközben ez változott kicsit, most már ők is részt vesznek az alkotási folyamatban, ha félkész ötletet viszek le a próbaterembe, akkor közösen rakjuk össze. Nagy segítség nekem az, amikor hallom megszólalni zenekari felállásban egy dalkezdeményemet. Ilyenkor gyakran megesik, hogy spontán módon tulajdonképpen végigjátsszuk, befejezzük a dalt, és az így nyeri el végső formáját. Szerencsére nagyon könnyedén készülnek a dalaink.
Honnan merítesz, akár szöveg, akár zenei előképek tekintetében?
Gyerekkoromban jött be a Beatles az életembe, náluk jobbat azóta sem találtam. Zeneileg ez a legerőteljesebb hatás, emellett pedig nyilvánvalóan befolyásolt a magyar alternatív(nak nevezett) közeg is. Szövegileg pedig nem is tudom, biztos hatott rám valamilyen szinten néhány magyar költő is, de nem tudnék konkrét példaképet említeni. Van, hogy olvasok vagy hallok egy mondatot az utcán vagy bárhol, ami elindít bennem valamit és elindul a szövegírás fejben. Egyébként a legjobb dalokat az ember szinte készen kapja, azok csak úgy „megtörténnek”. Ha direkt azzal a céllal ülnék le, hogy most írok egy számot, nagy eséllyel nem sikerülne igazán jól. Ellenben többször volt már olyan pillanat, amikor egyszer csak bevillant valami és gyorsan le kellett ülnöm - még ha épp siettem is valahová -, hogy lejegyezzem.
A mostani repertoár dalai mennyire széles skálán születtek? Inkább újak, vagy a régebbi időszakból mentetted át őket?
Van közte ez is, az is. Általában a legújabb dalaimat szeretem a legjobban, ezért igyekszem elsősorban azokat kidolgozni, a régieket inkább csak értékmentési céllal tartom meg, de ettől függetlenül azok sem kevésbé fontosak.
Volt régebben is olyan zenekarod, amiben vezéregyéniség voltál?
Igen, az előzőt Grand Hotel Budapestnek hívták és abban hasonló szerepet töltöttem be, bár ott ketten voltunk frontemberek, de én énekeltem és a dalok nagy része is hozzám kötődött. Ez nagyjából 5 évig létezett, tavalyelőtt lett vége.
Utána jött a Csibor?
Igen, ezután átnyergeltem a Csiborba, de az csak olyan dolog volt számomra, hogy valamit azért zenéljek - hasonló ez ahhoz, mint amikor az ember egy nagy szakítás után nem akarja rögtön megtalálni a nagy Ő-t, csak bizonyos idő elteltével. Én is úgy voltam vele, hogy akkor csináljunk valami olyat, amit eddig nem.
Eleve időszakos dolognak szántad?
Nem szabtam meg konkrét határidőt, de azt éreztem már az elején is, hogy az én lelkesedésem nem mérhető a többiekéhez. Valahogy nem az én világom ez a zene, bár abból a szempontból mindenképp jó volt, hogy a Grand Hotel Budapestben viszonylag bonyolult, kimunkált, jazzes témákat játszottunk, a Csiborral meg pont az ellenkezőjére volt szükség: egyszerű, minél nyersebb, húzós gitározás. Ez nekem felüdülést jelentett akkor. A Brémában ilyen szempontból már –gitárosként- a számomra ideális középúton járok.
Nincs hiányérzeted most, hogy kettő után ismét csak egy zenekarnak vagy tagja?
Abszolút nincs, kizárólag a Bréma zenekar útját szeretném egyengetni, nincs igényem arra, hogy több helyen is játsszak.
Történt azóta kézzelfogható előrelépés, születtek például új dalok?
Dalok folyamatosan születnek, illetve a zenekar szervezésében is történtek előrelépések, nagyjából kialakult a koncepciónk, hogy mit szeretnénk elérni 2012-ben. Szeretném, hogy minél több emberhez eljuthassanak a dalaink. Igyekszünk összehozni minimum havi egy koncertet, olyan zenekarokkal közösen, akiknek van saját kialakult táboruk, így nem csak a mi haverjaink alkotnák a közönséget.
Kikre gondolsz például?
Ami már le is van szervezve, az egy közös koncert a Hó Márton és a Jégkorszak, illetve a Presszó Tangó Libidó zenekarokkal, január 26-án a Gödörben. Februárban játszunk majd a Melodisztik és a TükeZoo nevű formációkkal az újonnan nyíló Nagy Rizsa nevű helyen, illetve szervezés alatt van egy buli a Sajnos Batárral és a Cabaret Medranóval is. Szerintem mindenképp előnye a zenekarnak, hogy többféle vonalon is tud mozogni, tehát ugyanúgy illik rockosabb, illetve kevésbé zúzós környezetbe. Ilyeneket szeretnénk csinálni, emellett tök jó lenne igazán nagy zenekarok vendégeként is lehetőséget kapni, de ez egyelőre nagyon esetleges. Emellett a rádiós játszások is biztos nagyon sokat dobnának az ismertségünkön, de egyelőre sajnos alig kaptunk visszajelzést.
Egy demótok és egy EP-tek jött ki eddig, terveztek nagylemezt, vagy a jövőben is maradtok a pár dalos formátumnál?
Meglátjuk, én nagyon szívesen felvennék idén egy nagylemeznyi anyagot, de ez elsősorban pénz kérdése. Valamit viszont mindenképp szeretnénk lerakni az asztalra ebben az évben is, úgyhogy ha mást nem, néhány számot biztosan rögzítünk majd.
(Fb-profil itt, az EP dalai letölthetőek innen. Interjú fotók: Kékes Szaffi, http://koncertfotok.blog.hu)