Ez a cikk már elég régóta szerepelt a terveim között, de különböző okokból csak mostanára jutott el a megvalósulásig. Kicsit hasonló lesz a korábban párszor már jelentkező feltörekvő zenekarok ajánlója rovathoz, azzal a különbséggel, hogy bemutatásra kerülő együtteseket összeköti próbahelyük, a Blokk Alkotói Központ. Ez a komplexum (amely régebben Keleti Blokk néven is ismert volt) az Ajtósi Dürer soron található az ELTE egyik régi egyetemi épületében, pont ott, ahol a Dürer Kert is működik. A nyilvános szórakozóhely mellett itt számos próbaterem, hangstúdió, rádióállomás, illetve egyéb kreatív bázis talált otthonra. Az első körben kiválasztott öt csapat mindegyikének ugyanazokat a kérdéseket tettem fel, hogy így is egyszerűbben kiderüljön, kik ők, mit kell róluk tudni és milyen szálakkal kötődnek a Blokkhoz.
Diszkrét Báj
Írjatok pár szót magatokról: mikor alakultatok/mióta zenéltek, melyik stílushoz sorolnátok magatokat?
Az aktuális felállás nagyjából egy éve állt össze, mindannyian több éve foglalkozunk már zenével, a zenekar három éve kezdődött. Eléggé vegyes műfajokból érkeztünk: Attila (ütősök) egy Karneváli szambazenekarban játszik, Zorán (ének, gitár) fő dalszerző egy blues-rock formációban, Ricsi (dob) - legidősebb tagunk - a punktól a hardrockig szinte mindenben alkotott már és Balázs (basszus) az alternatív, a világzene és a funkrock környékén mozgolódott, de a különböző metálközeli ügyletek sem teljesen idegenek tőle. Ennek eredményeképpen zenénk eléggé eklektikus, leginkább alter-rocknak lehetne mondani sok progresszív és kicsit kevesebb világzenei beütéssel, néhány versfeldolgozással.
A Nyers mindenképpen a legerősebb példakép, ha a zenekar alkotásait nézzük. Frank Zappa sem megkerülhető, az általa képviselt erős, átívelő koncepciók a szemünk előtt lebegnek folyamatosan.
Nagyjából egy éve, az aktuális felállás kezdete óta próbálunk itt. Határozottan szimpatikus, nyitott társaság állt itt össze. Kifejezetten szeretem a nappaliban tölteni napjaim üresjáratait - akár zeneszerzéssel, akár csak úgy. Nem egyszer alakult már ki teljesen véletlenszerű jammelés, aminél nagyobb élmény kevés van.
Milyen aktualitás fűződik mostanában hozzátok? Új lemez, stúdiózás, nagyobb koncert?
Első koncertfelvételünk Fanyúl címmel nemrég készült el. Amellett, hogy online elérhető, ezt örömmel osztogatjuk bárkinek CD-n is, aki szembe jön - amíg még van belőle. Tánc, dal, etikett címmel a közelmúltban egy rendes stúdióban felvett EP-nk is megjelent, aminek a bemutatóját a napokban tartjuk.
Az imént említett EP-t április 4-én mutatjuk be a Zúzda Rockkertben, a Végtelen és az Alias zenekarok társaságában. A zenekar mellett folyamatosan futnak egyéb - valamennyire különböző koncepcióra felfűzött - projektjeink is, például a tavalyi Magyar Dal Napján hirtelen beszabadultunk az egyik Blokkos stúdióba (Kékmadár), és spontán minikoncertet rögtönöztünk (meghallgatható itt). De emellett készülőfélben van egy albumnyi dal Varró Dani verseiből is. Komoly hobbink a műfajeltolós feldolgozások készítése. Zorán esküvőjére például a Du Hast-ot gyúrtuk át.
Plastic Heaven
Írjatok pár szót magatokról: mikor alakultatok/mióta zenéltek, melyik stílushoz sorolnátok magatokat?
Melyik hazai/külföldi előadók voltak rátok leginkább hatással?
Mikor kerültetek a Blokkba, mit gondoltok az itteni közösségről, mennyi pluszt ad számotokra az, hogy itt próbálhattok?
Nagyon szeretjük a Keleti Blokkot! :) 3 éve vagyunk itt, inspiráló az egész környezet. Imádom a graffitikkel telefújt falakat, nagyon hangulatos és nem utolsósorban elég jó arcok mászkálnak a folyosókon. Mindenki érdeklődik a másik zenéje iránt és mindig van kivel megosztani az utolsó szál ciginket. :D Ha egyedül akarunk lenni sima ügy, de ha arra van igényünk, 3 percen belül házibuli hangulatot tudunk csinálni.
Milyen aktualitás fűződik mostanában hozzátok? Új lemez, stúdiózás, nagyobb koncert?
Most jön ki a londoni Shark VIP kiadón az EP, amin a Soul collector, Goddess és egy bónusz track lesz megtalálható. Ezen kívül pedig a Sundays Slave című Nick Cave feldolgozásunra készült el egy klipünk, ami kb egy hónap múlva lesz kész.
Hol lehet titeket látni a közeljövőben, melyek az egyéb terveitek?
Az UriMuriban játszunk minden hónapban, illetve a közeljövőben egy live dj setet is közzéteszünk.
Sonar
Melyik hazai/külföldi előadók voltak rátok leginkább hatással?
Mikor kerültetek a Blokkba, mit gondoltok az itteni közösségről, mennyi pluszt ad számotokra az, hogy itt próbálhattok?
Talán mi vagyunk a Blokkban az egyik legrégibb bútordarab. Még R33 néven költöztünk a jelenleg is használt épületbe évekkel ezelőtt. Nagyon szeretjük, remek dolog és egyben inspiráló ennyi kiváló művésszel (nemcsak zenésszel!) együtt, egy helyen alkotni. Jó ott lenni, dolgozni, beszélgetni. Saját stúdiónk is itt kapott helyet, ahol készítjük a lemezeinket. Emellett azt persze nagyon sajnálom, hogy nincsenek könnyű helyzetbe ma (sem) a művészek, nincsenek megbecsülve, pusztán szerelemből pedig nehéz egyről a kettőre jutni, megmászni újabb lépcsőfokokat. Munka után fáradtan nekilátni alkotni… pedig mennyivel több és értékesebb produktum születhetne, és maradna idő és energia például ezen művészek, vagy akár művészeti ágak izgalmas fúziójára, vagy akár csak egy kicsivel több egymásra való odafigyelésre.
Milyen aktualitás fűződik mostanában hozzátok? Új lemez, stúdiózás, nagyobb koncert?
Az új lemez ’On Air’ címen jelent meg májusban, melyez a sajnos már megboldogult Odeon Moziban tartottunk egy 3D-s vetítéssel egybekötött lemezbemutatást. Ezután elkészült az ’AIRMX’ című remix lemezünk, melyet 3 db pendrive-ra másoltunk, amiket Budapest 3 különböző pontján befalaztunk. Megadtuk a GPS koordinátákat, és persze még pár bónusz videót és zenét is rápakoltunk. Közben folyamatosan koncerteztünk, játszottunk az A38-on, melyről tv felvétel is készült és megtekinthető volt a kis színes, zajos dobozban, illetve sok kisebb klubban játszottunk, játszunk.
Hol lehet titeket látni a közeljövőben, melyek az egyéb terveitek?
Legközelebb az R33-ban játszunk április 13-án, májusban pedig az A38 hajón, ha minden jól megy. További részletek a facebook-oldalunkon.

Spaceshit
2003 végén kezdtünk el együtt kísérletezgetni és dalokat rögzíteni. (Ennek eredménye hallható az általunk nulladiknak titulált Close Encounters of the Zero Kind lemezünkön.) Mi igazából nem soroljuk magunkat semmilyen stílusba. Mindenhonnan kilógunk kicsit, de ezzel együtt nagyon sok mindenre rímel is az, amit csinálunk. A rock bulikban mi vagyunk az elektro banda, az elektro bulikban a rockerek, az undergroundban a pop zenekar, a popban pedig az underground. A hangszerelésen és megközelítésen túl, nagyjából ez az eklektika jellemző a hangulatokra is.
Erre nehéz egzakt választ adni. Nagyon sok minden hatott ránk, a Beatlestől napjainkig. Sorolhatnánk, de mi persze nem soroljuk. Soha nem érnénk a végére, mert úgyis eszünkbe jutna még, hogy "ááá meg az is". A lényeg, hogy amit hallasz, az ilyen vagy olyan hatással van rád, még ha akkor rögtön fel sem tűnik.
Még annyira az elején, hogy akkor még R33 volt. Azért jöttünk ide, mert láttunk egy videót az indexen, ami az R33 ról szólt. Akkor megkerestük a srácokat, idejöttünk, bemutatkoztunk egymásnak Leóval, Pernyével és sok más arccal és gyakorlatilag mindegyikőnknek egyértelmű volt, hogy nekünk itt kell próbálnunk és alkotnunk. Ezután volt egy szétválás a hely életében és ebből született a Keleti Blokk és a következő generációs R33 azzal, hogy ők a Vágóhídhoz költöztek. Nagyon fontos nekünk ez a hely, mert gyakorlatilag pillanatok alatt ez vált az elsődleges közegünkké. Rengeteg jó ember, barátaink vannak itt, akik nem mellesleg nagyon jó dolgokat csinálnak. Sokat lehet tanulni és inspirálóan is hatnak emberek és dolgok egymásra. Itt készült a lemezünk is a Metropol Stúdióban, de lényegében nem csak konkrétan a stúdióban, hanem a Blokkban. Itt dolgoztunk rajta, egy részét már itt írtunk, ráadásul egy csomó haverunk erősítője vagy valamilyen hangszere szól a lemezen valamelyik dalban. Ha kellett valami konkrét hang, akkor ha nem volt semmink ami azt tudta volna igazán jól, akkor házon belül valakinek úgyis volt, aki simán kölcsönadta nekünk.
Milyen aktualitás fűződik mostanában hozzátok? Új lemez, stúdiózás, nagyobb koncert? Hol lehet titeket látni a közeljövőben, melyek az egyéb terveitek?
Az első lemezünk a Plan At Earth lassan pont egy éve, hogy megjelent, úgyhogy album szempontjából pont két aktualitás között vagyunk. Tehát dolgozunk a következőn. Az, hogy ez mikor fog megjelenni még nem igazán téma közöttünk, mert végre élvezzük, hogy új dolgokat csinálhatunk. A kreatív folyamatok kellős közepén vagyunk és még remélhetőleg maradunk is egy darabig. Ettől persze még időnként bele-bele mutatunk abba, hogy miken élvezkedünk mostanában. Van egy spaceshit.info néven található weboldalunk, ahol a meghallgathatóak a zenék és egy csomó információ van rólunk, többek között a koncertdátumok is. Ami biztos, hogy április 26-án játszunk az R33-ban a Colorstar és a Grabanc társaságában.

Írjatok pár szót magatokról: mikor alakultatok/mióta zenéltek, melyik stílushoz sorolnátok magatokat?
2010 decemberében volt az első próbánk így hárman, előtte sokat zenéltünk dob-gitár duóban az öcsémmel a salgótarjáni pincénkben. Elég eklektikus zenét csinálunk, amorf dalszerkezetekkel és sűrű szövegekkel, de alapvetően alternatív. Szilveszter mondta, hogy a punkok egyszerű zenét csinálnak, és punk életmódot folytatnak, mi meg egyszerűen élünk, és punk zenét csinálunk. De azért nem is élünk olyan egyszerűen.
Melyik hazai/külföldi előadók voltak rátok leginkább hatással?
Az a jó, hogy mindhárman szeretünk mindenféle zenét, ha az a stílusában jó. Ugyanolyan élvezettel játsszuk el a Killing in the name-et, mint a Riverside motherfucker-t, ha ránk jön az ilyesmi néha próbán... A saját zenei fejlődéstörténetemet tudom leírni, ami nagyrészt egyezik az öcsémével, és többé-kevésbé Szilveszterével is. Mikor alsós voltam, Eminemet, meg Sub Bass Monstert hallgattunk, aztán jött a System of a Down, Korn, Slipknot, az öcsém ekkor még ovis volt, és ilyeneket hallgatott. :) Tankcsapda, Junkies, aztán gimis lettem, Burzsoá Nyugdíjasok, Rancid, Static X, Million Dead (a kedvenc külföldi zenekarom), Nirvana, aztán beütött az alter, Hiperkarma, Kispál és a Borz, 30y. Queens of the Stone Age, Aphex Twin, Justice, és csak gimi után ismertem meg az Isten Háta Mögöttöt. A Mr. Bungle-t már Szilveszter mutatta, hogy hasonló hozzánk, csak radikálisabb. És sok Belgát idézgetünk.
Mikor kerültetek a Blokkba, mit gondoltok az itteni közösségről, mennyi pluszt ad számotokra az, hogy itt próbálhattok?
Fél évig próbáltunk óránként fizetős próbatermekben, aztán kábé másfél éve kerültünk a Blokkba. Inspiráló, hogy itt mindenkinek a zene a legfontosabb, és mindenfelől stúdiózásokról, meg koncertekről szóló beszélgetéseket lehet hallani.
Milyen aktualitás fűződik mostanában hozzátok? Új lemez, stúdiózás, nagyobb koncert?
Nemrég jelent meg a második nagylemezünk, a 'későbe ér'. Két részből áll, az első 10 dal, amit a csörgőkígyó fog keretbe, és az utolsó 3, ami egy trilógia. Le lehet tölteni ingyen a www.verokolto.hu-ról.
Hol lehet titeket látni a közeljövőben, melyek az egyéb terveitek?
Legközelebb április 2-án játszunk a Gödörben a bogoz és a Kisherceg társaságában, ennek a koncertnek az a különlegessége, hogy mindhárom zenekar a sajátjain kívül a többiek egy-egy szerzeményét is előadja majd. Kicsit távolabbra tekintve pedig nyáron szeretnénk fesztiválokon játszani, aztán akár bele is kezdhetünk a harmadik lemezbe.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
