Petruska Andris pályafutását hat éve, szólókarrierjének kezdete óta követem. Az az érzésem vele kapcsolatban, hogy nagyon tudatosan lépdel előre a saját maga által kijelölt úton, mindig épp a kellő időben megújulva. Így volt ez a Metropolita album megjelenésekor, amivel elsőként váltott magyar nyelvre, most pedig – miután két évig turnézott vele – ismét új oldaláról mutatkozik be. A Kapunyitó zeneileg letisztultabb lett, szövegvilága pedig Budapest különféle arcainak bemutatása után most sokkal inkább egy belső utazás köré épül. De további elemzés helyett inkább átadom a szót Andrisnak, hiszen nála jobban úgyse tudnám kifejteni ezt. Kicsit lejjebb van lejátszó is a cikkben, úgyhogy rögtön meg is lehet hallgatni a lemezt.
"A Kapunyitó című albumot a 30. születésnapom eljövetele inspirálta. Ilyenkor akaratlanul is számot vetek arról, hányadán állok az életemmel, az álmaimmal, és a magammal való kapcsolattal. Sok dolgot elértem, ami boldoggá tesz, azonban sok olyan visszahúzó dolog is megjelent az életemben az elmúlt évek során, amikről az hittem, már rég leszámoltam velük. Rá kellett jönnöm, hogy még bőven van mit dolgoznom a személyiségemen, erre szolgált kiváló terápiás eszközként a dalszerzés.
Az album egy regressziós utazást követ gyerekkortól a felnőtté váláson át egészen a mai napig. Hol kedvesek ezek az emlékek, hol fájdalmasak, hiszen mégis csak azokat a kérdéseket vettem elő, amik valahogy 'beakadtak' a fejlődésem során. Fontos volt, hogy szembenézzek velük, kimondjam saját magamnak is ezeket a gondolatokat, mert így némiképp tisztább fejjel, nagyobb belső békével jutottam el a lemez végén újra a jelenbe.
Jöttem, láttam, visszamennék
(Petruska András - Babarci Bulcsú)
Az egyik modern pszichológiai ágazat, a sématerápia ihlette ezt a dalt arról, hogyan határozza meg az ember későbbi viselkedését a kisgyerekkorban kialakult világkép. Nagyon szeretem, hogy ez a dal egy igazi kezdőszám. Rögtön tisztázza a tartalmat, és beránt egy hangulatba, amit majd az utolsó szám old fel. Egyedül a címét nem szeretem – van értelme, ezért is tartottuk meg, de mégis csak egy "zsák fos" :)
Nyár (Most vidám igazán)
(Petruska András - Babarci Bulcsú)
Gyakran jön vissza meditációban, hipnózisban a gyerekkorom. Nyomokban emlékszem arra, mennyire tisztán, szinte szűretlenül érzékeltem az engem körülvevő világot, ami már-már pszichedelikus élmény. Bulcsúval amolyan érzékszervi dalt próbáltunk írni, amiben nincs különösebb fejlődéstörténet, inkább az volt a cél, hogy a száraz fű illatát érezze a hallgató.
Traveling Suitcase
(Petruska András)
Freddie Mercury önéletrajza ihlette ezt a szerzeményt. Hozzá hasonlóan én is hajlamos vagyok sietve, kapkodva hajszolni az élet örömeit tudván, hogy az itt töltött időm véges, jó volna minél több mindent belesűríteni.
Mit beszélnek?
(Petruska András - Babarci Bulcsú)
Az előlünk elzárt információk végigkísérik az életünket, hol azért, mert még kicsik vagyunk, nem érthetjük, hol azért, mert épp a pletyka középpontjában állunk, a vezetőink meg a hatalmuk megtartása érdekében ködösítenek. Végül belehülyülünk az öregedésbe, és akkor már azért nem értünk semmit.
Miért pont én legyek a jó?
(Petruska András - Babarci Bulcsú)
Ezt a dalt az egészséges táplálkozással kapcsolatos, egymásnak ellentmondó "biztos" módszerek ihlették. Az élet ilyen területeivel - és akár idesorolhatnám a politikát is - az a fő problémám, hogy amennyiben nem vagyok tudományosan kompetens a kérdésben, akkor gyakorlatilag szimpátia alapján köteleződöm el egy-egy irányzat, módszer mellett, holott ez sok szempontból veszélyes. Persze nem várhatjuk el mindenkitől azt, hogy mikrobiológus-dietetikus-politológus legyen, én is inkább maradok abban, amihez értek. Persze az is kész csoda, hogy ennyi jó zene között éppen az enyém valakinek a jó.
Roam
(Petruska András - Szőke Szandra)
Ez a dal lényegében a Metropolita című, előző albumom inspirációjáról szól. Az egyetem idején gyakran járkáltam egyedül keresztül-kasul Budapesten mindenféle ok nélkül, figyeltem az embereket, a történeteiket, és közben figyeltem sokat befele is. Hallgattam a vágyaimat, félelmeimet, és kerestem azt, aki mellett egy helyben tudok maradni.
Nem így képzeltem el
(Petruska András - Babarci Bulcsú)
Elég kegyetlen érzés felismerni és kimondani azt, hogy marhára nem az az ember lettem, akit a huszas éveim elején vizionáltam. Eléggé feldühített ez a dolog, és éppen volt egy gitár a kezemben, amin megpróbáltam minél hangosabban kiereszteni a gőzt.
A dalt gyakorlatilag a pillanat szülte, a mondatok szinte írták magukat. Lehet, hogy le kell menni a pokolba az inspirációért, de mégis csak azok a dalszerzés legjobb pillanatai, amikor valami autentikus érzés a lehető legőszintébb energiával megiratja magát.
Trouble in My Mind
(Petruska András)
Az előzőhöz hasonlóan született ez a szerzemény is. Éjszaka felriadtam egy elég jelképes álomból, és azon gondolkodtam, hogy már annyira felemésztett a megfeleléskényszerem, annyira szeretném elfogadtatni magam, hogy nem is tudom már, mi az üzenetem. amiről magabiztosan énekelhetnék. Kevésbé dalszerzői oldalról megfogva, addig hagytam, hogy rángasson a világ, amíg szépen elkezdtem nem a saját életemet élni. Végül is így lett témám, amiről énekelhetek...
Ten Years
(Petruska András)
Ezt a dalt egy 10 éves kapcsolat ihlette. Senki ne mondja nekem, hogy ez könnyed játék 20 és 30 között!
Az ajtón túl
(Petruska András - Babarci Bulcsú)
Ez a dal akkor született, amikor elvesztettem szeretett nagymamámat. Természetesen szomorú voltam, azonban a távozásával azonos órában történt valami csodálatos is: egy kedves barátomnak megszületett az első gyermeke. Az, ahogyan ők helyet cseréltek ebben a világban mindenképpen enyhítette a gyászomat és segített elfogadni az élet körforgását.
Amikor én még felnőtt voltam
(Petruska András - Babarci Bulcsú)
2014 végén abban a megtiszteltetésben részesültem, hogy együtt játszottam az Illés-együttessel a Beatünnep elnevezésű búcsúturnéjukon. Óriási élmény volt ilyen legendákkal egy színpadon állni, és persze sejtettem, hogy ennek előbb-utóbb hatása lesz a saját zenémre is...
"Felnőttségemtől" megszabadulni számomra annyit jelent, mint könnyedén, játékosan felfogni az életet, egy belső harmóniát megteremteni, és engedni, hadd szárnyaljanak szabadon a gondolataim, álmaim. Ehhez viszont szükségem volt arra, hogy végigmenjek a Kapunyitó minden állomásán."
Koncertek
A budapesti lemezbemutató április 9-én lesz a MOMkult Kupolában, bővebb infók ITT.
A turné további állomásai áprilisban:
7. Kazincbarcika, Buffalo
8. Békéscsaba, Elefánt
14. Pécs, Trafik
16. Veszprém, Hangvilla
22. Tállya, Tállyai Borbár
28. Szeged, IH
30. Őriszentpéter, Pajta