Valahogy ismét év vége lett, szokás szerint mindenki összegző listákat ír, köztük én is – ezúttal már nyolcadik alkalommal. Mint mindig, most is a magyar lemezekkel kezdem, ezután következnek a dalok és a koncertek. Az elmúlt években egyre nagyobb volt a merítés, így előbb 12-re, tavaly pedig már 15-re toltam ki a keretet, idén viszont újra leszűkítettem 10-re. Úgy tűnik, ez most egy kicsivel gyengébb év volt ilyen téren – legalábbis engem nem fogott meg annyi minden –, de talán csak azért, mert több album megjelenése is épphogy átcsúszik jövő januárra, vagy még pont kijött tavaly decemberben. Viszont amiket végül kiválasztottam, azok ugyanannyira színvonalasak, mint eddig. A lista ABC sorrendben van, köztes rangsort nem tudnék és nem is szeretnék felállítani.

Babarci Bulcsú: Műanyag élet
A TükeZoo zenekar két tagja 2016 elején döntött úgy, hogy különválnak: Restás Gergő dobosból énekes-gitárossá lényegült át az Innergarden frontembereként, Babarci Bulcsú pedig szólóban folytatta, saját nevén fellépve.

Bohemian Betyars: Csavargó
Majdnem 5 év telt el a Bohemian Betyars előző lemezének megjelenése óta, a köztes időszakban a zenekar nemcsak országosan, de Európa-szerte is komoly népszerűségre tett szert. Szinte minden nyáron turnéztak a kontinensen, visszatérő vendégek a legnagyobb fesztiválokon Németországtól Hollandián át Spanyolországig, sőt idén először Ázsiába is eljutottak. Zenéjüket érdekes kettősség jellemzi, mert egyrészt sokkal kiforrottabb lett megalakulásuk óta, másrészt a punkos, zúzós ösztönösség is megmaradt benne. Vannak továbbá cigányzenei hatások, egy dalban a Parno Graszt is közreműködik. A Csavargó a fentiek eklektikus elegyét adja, vegyesen angol és magyar nyelvű szövegekkel. Érdekes fejlemény, hogy hegedűs Palágyi Máté gyakorlatilag egyenrangú frontemberré vált Szűcs Leventével, mindketten nagyjából ugyanannyit énekelnek, ezzel még változatosabbá téve a hangzást. (Meghallgatható ITT, interjú ITT.)
Hangácsi Márton: My True Fairytale
Bár több mint egy évtizede ír dalokat és koncertezik, Hangácsi Márton eddig csak EP-ket adott ki, első

hiperkarma: délibáb
Bérczesi Róbert 2014-es visszatérése óta a hiperkarma egész stabilan működő zenekar képét mutatja: aktívan koncerteznek, idén pedig megjelent a negyedik lemezük is. A konyharegény című előző album még főleg a frontember drogfüggősége alatt született számokat tartalmazott, a délibábra viszont szinte csak új ötletek kerültek. Ami mégse (a Másé voltam mindig, illetve részben a Megünnepelni jó), az pedig még a Blabla-korszakból származik. A szövegek ezúttal sokkal letisztultabbak, a jól ismert hadarás csak a Szóbaszóban jelenik meg, és zeneileg is könnyebben befogadhatóak a dalok. Először furcsa volt az új irány, de ahogy egyre többet hallgattam, fokozatosan megbarátkoztam vele. Sokan aggódtak, vajon milyen hatással lesz a józanság Robi alkotói vénájára, sőt másfél-két éve még ő maga is nyilatkozta, hogy nem érzi magában a motivációt a dalírásra. Ehhez képest a délibáb kimondottan pozitív csalódás, és úgy tűnik, nem csökken a lendület: a jövő tavaszi turnéra már ennél is újabb számokat ígér a zenekar. (Meghallgatható ITT.)
Kubalibre: Szeretlek
A pécsi Kubalibre termékeny időszakát éli: tavaly megjelent második lemezükre 6 évet kellett várni az elsőhöz

Lóci játszik: Krokodil
A Krokodilt 2017 legelső lemezének szánták, január 1-jén 0:01-kor jelent meg. Jól meg is alapozta az évet, ami az eddigi legnagyobb áttörést hozta a Lóci játszik számára: a márciusi Fonogram-díj után májusban a Nagy-Szín-Pad versenyt is megnyerték, aminek köszönhetően nemcsak a Sziget nagyszínpadán, de szinte az összes jelentősebb nyári fesztiválon felléphettek. Maga az album tele van pörgős koncertslágerekkel, sokkal dinamikusabb, mint az előző. A szövegek pedig nagyrészt a csajozás-szakítás-párkapcsolat tengelyen mozognak, csupa olyan témát boncolgatva, amivel nyilván jó sokan azonosulni tudnak. Ez így a fúvósokkal felturbózott hangzásvilággal együtt elég nyerő recept, nem csoda, hogy Budapesten kétszer is teltházat csinált idén a zenekar, és vidéki bulijaikra is egyre többen járnak. Érdemes lesz figyelemmel követni őket jövőre is. (Meghallgatható ITT.)
Random Trip: Zenehíd
A Delov Jávor által megálmodott improvizációs koncertsorozat 8 év alatt a budapesti éjszakai élet egyik

Platon Karataev: For Her
Az indie-folkot játszó Platon Karataev csak tavaly alakult, de repülőrajtot véve szabályosan berobbantak a zenei

Szabó Benedek és a Galaxisok: Focipályákon sétálsz át éjszaka
Az első két Galaxisok-album erősen generációs jellegű volt, szinte az összes szám a huszonéves budapesti

Takáts Eszter és Zenekara: Bocsáss meg
Miután két évvel ezelőtt feloszlatta a Takáts Eszter Beat Bandet, a dalszerző-énekesnő egy ideig kísérletezősidőszakát élte: több zenésszel is játszott együtt, míg összeállt a mostani felállás a szólógitáros Kosztin László, a szájharmonikás Horváth Mihály, a basszusgitáros Giret Gábor és a Punnany Massifból is ismert dobos, Czimerman Csaba részvételével. A Kirschner Péter által dominált Beat Band is nagyon jó volt zeneileg, de a mostani csapat talán még inkább együtt van. Ennek bizonyítéka, hogy egy tavalyi és egy idei EP után rögtön dupla nagylemezzel álltak elő. A Bocsáss meg összesen 19 dalt tartalmaz, fülbemászó dallamokkal és jobbnál jobb szövegekkel, amelyek jó része önálló versként is működne. Ehhez képest méltatlanul kis médiafigyelmet kapott, pedig Eszter ismét bizonyította, hogy a legtehetségesebb magyar dalszerzők közé tartozik. (A teljes albumot egyelőre nem lehet ingyenesen meghallgatni, ízelítő ITT és ITT.)