Május elején jelent meg a Vasárnapi Gyerekek zenekar második nagylemeze, amely a Gyere Át címet kapta és a Gödör Klubban tartották a bemutató koncertjét – sajnos a megszűnő hely egyik utolsó programjaként. A zenekar körülbelül öt éve van jelen a budapesti klubéletben, dalaikban leginkább a '80-as évek klasszikus undergoundja köszön vissza, hihetetlen ösztönösséggel. Nemrég a Quimby előzenekaraként alkalmuk nyílt fellépni több vidéki városban is. A csapat frontembere, Darvas Benedek emellett számos más területen is aktív: elismert színházi zeneszerző, játszik a Vígszínházban, tavaly óta pedig az Európa Kiadónak is tagja. Bőven volt tehát miről kérdezni őt.
Rengeteg hangszeren játszol, melyiken hogyan tanultál meg? (Zeneiskolában, vagy autodidakta módon?) Illetve minek tartod leginkább magad, énekesnek, billentyűsnek, esetleg valami másnak?
Zeneiskolában, konziban és az akadémián zongorát és zeneszerzést tanultam. A hangszerek gyűjtése gyerekkorom óta szenvedély, egyedül tanultam meg rajtuk. Ami a nyelvekre érvényes, az hangszerekre is: egyik segíti a másikat. Minél többet megismerek, annál könnyebb egy újat megtanulni. Szeretem a sokféleséget. Zeneszerző, muzsikus, énekes dalszerző és színházi emberként definiálnám magam.
Személy szerint nekem a legfőbb benyomásom a zenétekről a rendkívüli erejű ösztönösség. Ez belőled fakad, vagy a többiek is hozzáadják a magukét?
Azt hiszem, ez mindnyájunkban jócskán megvan.
Zenész- (vagy legalábbis művész)családból származol, mennyire jellemző, hogy kikéritek egymás véleményét valamely munkátok kapcsán?
Apám elismert színházi zeneszerző, kiváló muzsikus, rengeteget tanultam tőle. Színházi munkáink során mindig konzultálunk. Ő is számít a véleményemre. Öcsémmel, Darvas Kristóffal együtt mindhárman egy nagyobb, közös területen tevékenykedünk, és jó hogy adott esetben számítani tudunk egymásra.
Nem csak te, de a többi tag is számos más formációban zenél. Van-e bármifajta fontossági sorrend és mennyire nehéz összehangolnotok a próbákat, koncerteket?
Ma mindenki mindenhol és mindenkivel játszik. Ez elsősorban igaz a magyar underground-ra. Anyagi és szakmai oka egyaránt van ennek. Mintha egy nagyobb színházi társulat repertoárjáról beszélnénk, ahol az előadásoknak a különböző zenekarok felelnek meg. Egyeztetni kell. Néha könnyebb, néha nehezebb. Valahogy mindig sikerül.
Mennyire a te szerzői projekted a Vasárnapi Gyerekek? Mekkora beleszólása van a többieknek a dalok felépítésébe?
Zene és szöveg tekintetében szinte teljes mértékben az enyém. A szerkezet, a hangzás, adott témák és a végső megformálás viszont erősen támaszkodik a másik három tag kreativitására, energiájára.
Mi inspirálja a szövegeidet? Ahogy észrevettem, kimondottan sok bennük a repetitív, visszatérő motívum.
Nem gondolom, nem több, mint más dalszövegben, de valóban van egy pár számunk, ami a végén erre fut ki, például a Budapest egy Test, az Itt Marad, vagy a kifejezetten ráolvasásról szóló Varázsige. Igen, a mantra egy fontos, ősi emberi szükséglet. Részesei vagyunk.
Mennyiben más a film/színházi zeneszerzői munka, mint amikor a saját zenekarodnak írsz dalokat?
Előbbinél használhatom a mesterség szót. Utóbbinál ugyanez lehetetlen..
Tavaly óta az Európa Kiadónak is tagja vagy, amiről tudni lehet, hogy Menyhárt Jenő igencsak erős kézzel irányítja. Mennyire sikerült alkalmazkodnod ehhez a végső soron alárendelt szerephez?
Élvezem. Igazi kamarazene. Feladatok vannak, amiket meg kell oldani. Kitalálni, megkeresni az adott hangulathoz, hangzáshoz a megfelelő hangot, hangszínt, hangszert. És van miből válogatni: billentyű, hegedű, trombita, ütőhangszerek, vokál…
Jelenleg a Vígszínház egyik darabjában is játszol, mennyire testhezálló számodra a színészi szerep a zenészhez képest?
Színházban nőttem fel. A teatralitás kézzel fogható mindenben, amit csinálok, a VGy műsorában is.
Mennyivel lett kiforrottabb szerinted a zenekarod stílusa a második lemezzel az elsőhöz képest?
A hangzás mindenképpen egységesebb lett, a csapat is. A stílust a hatások formálják, és csak formálják is tovább!
Az egyik közelmúltbeli turnén többször is játszottatok a Quimby előzenekaraként. Milyen tapasztalataitok vannak erről, hogy fogadott benneteket a közönség?
Mindig nagyon jó élmény volt, sok szeretetet kapunk tőlük. A negyvenöt perces blokkjaink végén felajzott közönségnek integettünk.
Az egyik bejátszó bulitokon a közönség is szavazhatott, kiket hívjatok vendégfellépőnek az MR2 akusztik koncertetekre. Kikre esett végül a választásotok és milyen meglepetésekkel készültök még?
Meglepetést nem árulunk el előre.
Hol lesztek láthatóak a következő időszakban és mik a további, lemezzel kapcsolatos terveitek?
Leszünk a nyár folyamán többek között Orfűn, Kapolcson, Bakonyságon, a Kobuci Kertben meg Szentendrén. A lemezzel… hát mit csináljunk? Áruljuk.
(Fotók a Facebookról.)