A Shortbus Circus tagjaival a tavalyi Azfeszten, Nyírbátorban ismerkedtem meg, ahová hozzám hasonlóan ők is stoppal érkeztek. Nagyjából ez a lazaság jellemzi a zenekarosdihoz való hozzáállásukat, ennek ellenére tavaly decemberben kategóriájuk győztesei lettek a Borsodi Zenei Fesztiválok tehetségkutatójának magyar döntőjében, amelynek folyományaként a közeljövőben Bécsben játszhatnak majd. A tagokkal (Bálint - ének, gitár; Gábor - basszusgitár; Hangya - dobok; Mészi - szólógitár) legutóbbi koncertjük után, a Szabad az Á-ban beszéltem.
Milyen érzés országos tehetségkutató-győztesnek lenni?
Gábor: Fontos hozzátenni, hogy csak egy fordulót nyertünk meg, ez még nem valódi győzelem. Ráadásul rajtunk kívül még három zenekar ugyanezt nyerte, négyen vagyunk holtversenyben elsők.
Mészi: Azt mondjuk meg lehet említeni, hogy - bár talán csak velem van így -, de én azt érzem, hogy mintha végre lenne valami lehetőségünk, ami eddig nem volt. És ez egy olyan utat jelöl ki, amin el tudunk indulni. Régebben nem hívogatott minket senki, most meg azért már előfordul - igaz, nem nagy helyek, de volt például egy Lompos farkas nevű hely, oda kaptunk felkérést február végére. Egyszóval mintha elindult volna valami, és ez tök jó.
Milyennek látjátok az esélyeiteket a bécsi fordulóban?
Bálint: Megnyerjük, jó hogy. Azért megyünk oda...
Gábor: Mint általában mindig, igyekszünk kihozni magunkból a legjobbat, és ha sikerül, akkor örülünk. Ha meg nem sikerül, akkor kevésbé örülünk. (mosolyog) De egyértelmű, hogy mindenki a legjobbra törekszik.
A megalakulásotokról és a névválasztás körülményeiről tudnátok mesélni kicsit?
Bálint: Két csapatból jöttünk össze, nekem volt egy régi együttesem, a Destrado, aminek vége lett, illetve Mésziéknek is volt egy. Ezt a kettőt raktuk össze, így alakult meg a Shortbus Circus. A közös kapocs az akkori basszusgitáros, Andrew volt, aki azóta már kilépett zenekarból.
Mészi: A nevet is ő találta ki, meg alapvetően ő tekinthető a zenekar atyjának. Érdekes, hogy mégis kilépett, mert azt mondta hogy ő ezt nem tudja ezen a szinten folytatni, túl sok meló van vele. Gáborral viszont elég jól jártunk, végre találtunk valakit aki nagyon jól basszusgitározik, ezen kívül a csapatban is megtalálta a helyét.
Gábor, hogy kerültél a tagok közé?
Mészivel találkoztunk egyszer a Móriczon, beszélgetni kezdtünk és akkor mondta, hogy kicsit gondterhelt, mert lesz egy koncertjük és szeretnének jók lenni. Ehhez pedig kéne egy pontos bőgős. Erre én azt feleltem, hogy bár nem vagyok bőgős, de pontosnak pontos leszek, mert azért elég régóta zenélek. A feltételem az volt, hogy Hangya is pontosan üssön, de ezzel sem volt semmi probléma. Igazat megvallva a sok zenekar közül, ahol játszom, szerintem a Hangya a legjobb dobos, sok nála híresebbet is felülmúl.
Mészi: Ehhez még annyit tennék hozzá, hogy a megismerkedésünk az utcazenélésnek köszönhető. Mentem a Móriczon úgy egy éve és megláttam Gábort. Ekkor pont az előző basszusgitárosunk kiválása után voltunk és kipróbáltunk egy csomó embert, de az egyik alkesz volt, a másiknak meg ilyen nagyon durva lelki problémái voltak, amit rajtunk próbált levezetni... Az egész dologban az a vicces, hogy tulajdonképpen a négyből hárman utcazenészek vagyunk szegről-végről, ez külön összeköt minket.
Hogy zajlik az alkotói munka a zenekarban? Van abban koncepció, hogy inkább magyar vagy angol szövegek születnek?
Hangya: A gitáralapokat Mészi és Bálint írják közösen, a szövegeket pedig csak Bálint. Aztán pedig próbán leülünk és összerakjuk az egyes részeket, mindenki hozzáteszi a magáét.
Bálint: Nagyjából fele-fele az arány az angol és magyar szövegek között, de a készülő demónkon több lesz a magyar szöveg.
Hány számból áll jelenleg a repertoárotok?
Mészi: Amit rendszeresen játszunk, és Gábor - aki a legújabb tag a bandában - is tudja, az kábé 14-15 dal. Ha azt nézem, hogy a zenekar pályafutása során összesen hányat raktunk össze, van kábé 40 számunk, de ezeknek a jó része már kihullott.
Miért tiltakoztok az ellen, hogy a grunge jelzővel illessék a zenéteket?
Hangya: Azért, mert skatulya. Valamire rámondják, hogy ez vagy az, miközben ennél sokkal szerteágazóbb a dolog.
Mészi: Nem is csak erről van szó, hanem hogy ha azt mondják ránk, hogy grunge, az az emberek jelentős részében felébreszt bizonyos prekoncepciókat. Például felléptünk Salgótarjánban egy tehetségkutatón, ahol a zsűritől megkaptuk, hogy jó volt ez srácok, csak hát egy grunge-zenekar nem hangol színpadon... Miközben közülünk senki nem mondta nekik ezt a jelzőt, az ő emberük konferált fel minket így. Azóta egyébként mikor színpadon hangolunk, be szoktuk mondani hogy ebből is látszik, mennyire nem vagyunk grunge-zenekar.
Be tudnátok akkor határolni a stílusotokat?
Mészi: Nincs értelme, igazából egyrészt úgyse mi határozzuk meg, másrészt pedig folyamatosan változik a zenénk. Tulajdonképpen össze-vissza minden megtalálható benne, a reggae-től kezdve a Tool-os riffekig.
Vannak törzsrajongóitok, akik rendszeresen elkísérnek titeket a koncertjeitekre?
Mészi: Van egy nem túl nagy rajongótáborunk, 10-15 fő, akik kísérgetnek minket, de az igazán rendszeresek azok főleg barátok.
Bálint: Egyelőre még itt tartunk, fene tudja mi lehetne az, amitől elkezdenének gyűlni az emberek. Tulajdonképpen ha én ismeretlenül meglátnám a műsorújságban, hogy Shortbus Circus koncert, nem vagyok benne biztos, hogy lejönnék.
Mészi: Ha majd elkészül a honlapunk és a demónk, jelentkezünk az Exit magazin webzene rovatába, hátha beválogatnak és ez lendít valamit a dolgon.
Vannak ismerős zenekarok, akikkel jóban vagytok?
Mészi: Például a Descados, akikkel ma is együtt játszunk. Őket én személy szerint nagyon szeretem, egyszer elhívtak minket játszani, és nekem nagyon bejött amit csinálnak. Szerintem hasonlítunk is kicsit, felállásban mindenképp, de talán zeneileg is. Egyébként olyan zenekar, aki igazán rokon lenne, nem nagyon van.
Civilben milyen zenéket hallgattok, milyen koncertekre jártok?
Hangya: Például Gábor a világzenétől kezdve a blackmetálig rengeteg mindent hallgat. Én mostanában szinte csak hiphopot, Mészi pedig a Ten Years Aftertől kezdve gyakorlatilag bármit. Szóval nagyon sokféle stílus van ránk hatással, ami meg is látszik a hozott témákon. Az Isten Háta Mögött zenekart például mindannyian szeretjük, hogy magyart is mondjak.
Mészi: A Pearl jam is eléggé meghatározó volt, illetve a Tool főleg Bálint esetében. Én is hallgattam Johnny Cash-t, System of a Down-t, meg egy csomó mindent. Szóval így áll össze a dolog...
Hogy látjátok a jövőtöket rövid- illetve középtávon?
Bálint: Ha pesszimista vagyok, ugyanitt fogunk tartani két év múlva is: fellépések kis klubokban, a barátaink részvételével. Ha optimista vagyok, megnyerünk még néhány tehetségkutatót, egyre több helyre hívnak majd minket, és egy idő után ismertebb zenekarok előtt is kapunk majd lehetőséget. Gondolok itt pl. a Subscribe-ra, Blind Myselfre, illetve hasonlókra, akik ebben a körben mozognak. Ennek köszönhetően is megismernek minket bizonyos emberek, szép fokozatosan növelve a rajongótáborunkat. A legfőbb terv az, hogy minél többet koncertezzünk.
Hangya: Ezen kívül nagyon fontos, hogy minél többet próbáljunk és sok új számot írjunk. A mostani repertoárunk képvisel egy korszakot, ezeket már túljátszottuk, álmunkból felkeltve is mennének, ideje kicsit frissíteni. Már Bécsben is tervezünk néhány új dalt, az pedig majd elválik, a BZF-győzelmünknek mi lesz a folyománya, elvileg valamilyen
formában ott leszünk mindegyik Borsodi-fesztiválon. Ha ezek bejönnek, és dolgozunk is keményen, annak csak lesz valami eredménye.
Mit gondoltok, a hozzátok hasonló kaliberű zenekaroknak van még valódi kiugrási lehetőségük?
Hangya: Nagyon felhígult a paletta. Iszonyú sok jó zenekar van, többen közülük sokszor jobbak nálunk. Leginkább a szerencsén múlik a dolog, jó helyen kell lenni jó időben. Nekünk például a BZF-en volt szerencsénk, az embereknek és a zsűrinek is bejött amit csináltunk. Ilyenből mindenképp kéne még több, mert ha sok tehetségkutatót megnyersz, az már referencia. Három-négy győzelemmel a hátad mögött már tudják rólad, hogy nem lehetsz nagyon rossz, mert le sem fizethettél mindenkit és az se lehet, hogy valójában rossz a zenéd, csak egyvalakinek pont nagyon bejött.
(Fotók nagyrészt az együttes facebook-oldaláról - zenék itt: http://www.myspace.com/shortbuscircus)