A ’60-as, ’70-es évek pszichedelikus zenekarait felidéző Middlemist Red alig egy éve alakult, mégis olyan iramban halmozzák egyik sikert a másikra, amit kevés fiatal csapat mondhat el magáról. Pár hónapja első helyen végeztek az Index által meghirdetett alternatív dalversenyen (A Szám), nemrég pedig a Deezer online zenei oldal szerkesztői 182 országból a világ legígéretesebb együttesei közé választották őket – a győztes személye közönségszavazással dől el és komoly nemzetközi elismerésre számíthat. Ennek apropóján külföldi karrierjük esélyeiről, műfajválasztásuk okairól és hazai terveikről is kérdeztem őket.
Nem mondhatni, hogy túlzottan populáris, könnyen emészthető zenét játszotok. Miért döntöttetek úgy, hogy ebben az idehaza kevéssé elterjedt műfajban próbáltok szerencsét?
Nem beszéltük meg előre, hogy márpedig mi ebben stílusban szeretnénk feltétlen mozogni, egyszerűen ezt a zenét játszottuk az első pillanattól fogva. A pszichedelikus műfaj éppen most éli reneszánszát, a világban szinte mindenhol ez számít manapság az egyik legelterjedtebb zsánernek. Itthonra viszont igaz, hogy csak nemrég kezdett el begyűrűzni, de már most is érezhetően komoly teret hódít. De nem emiatt vágtunk bele, hanem mert ez az, amit szívesen csinálunk, bármi mást kéne játszanunk, valószínűleg nem lenne ennyire őszinte és hiteles.
Életkorotokból adódóan sem magától értetődő, hogy a 60-as, 70-es évekhez nyúltok vissza. Mi vagy ki inspirált benneteket leginkább?
Mindannyian szeretjük a Led Zeppelint, vagy a Beatlest, de őket is csak minimálisan tudnánk említeni inspirációként, pedig elvileg érezhető a hatásuk a zenénkben. Talán éppen az a legérdekesebb ebben a műfajban, hogy közvetetten is mennyire át lehet adni a hangulatát és a stílusjegyeit. Mi egyáltalán nem, vagy csak alig merítünk a ’60-as, ’70-es évek pszich hullámának meghatározó előadóiból. Sokkal inkább az újhullámos csapatok hatnak ránk, úgy mint a The Black Angels, a Pond, a Temples, vagy a Tame Impala.
Hogy épülnek fel a dalaitok? Fontósnak tartjátok-e például, hogy a szövegeknek legyen valami mondanivalójuk, vagy inkább az összhatás a fontos?
Általában egy rögtönzött témára épül az összes dal. Valamelyikünk elkezd játszani valamit, a többieknek megtetszik, a próba hátralévő részében pedig összerakjuk a szám alapját. Az énekdallam általában csak a végén kerül rá a zenei alapra, a szöveg pedig még később. Utóbbi szempontjából azt tartjuk a legfontósabbnak, hogy a zene ne csak illusztrálja az adott szöveget, sokkal inkább alkosson egy szétválaszthatatlan egészet. Ezáltal nem csak a dallam válik fontossá a vokális részeknél, hanem a szöveg ritmusa is, ami nagyban befolyásolja, hogy mi lesz a szöveg, de persze fontos, hogy legyen mondanivalója is egyben.
Mekkora most a repertoárotok és ez milyen hosszú koncertekre elég?
Nagyon fiatal zenekarnak számítunk a magyar zenei palettán, és nem csak az életkorunkból adódóan. Mindössze egy éve játszunk együtt, a kezdetek óta saját számokat, így folyamatosan növekszik a repertoárunk, illetve a koncertek hossza. A mostani szettünk 50 perces, de ebben nem szerepel minden dal.
A nemzetközi karrier lehetősége mennyire foglalkoztat benneteket? Láttok esélyt a közeljövőben egy külföldi (európai, vagy akár amerikai) turnéra?
Ha nem foglalkoztatna, nem is lenne értelme az egésznek. Merni kell nagyot álmodni. Egyelőre azon munkálkodunk, hogy minél előbb létrejöhessen egy nagyobb kaliberű turné, zenénkből adódóan elsősorban az angolszász területekre fókuszálva. Ha minden jól megy, legkésőbb jövő tavasszal neki is vágunk.
A hozzátok hasonlóan nemzetközi színtérre is illő, de már egy fokkal előrébb tartó zenekarokkal (pl. Ivan & the Parazol, Run Over Dogs) tartjátok a kapcsolatot?
Ivánékkal többször játszottunk már együtt, néha eljárunk egymás koncertjeire, jó a kapcsolat a két zenekar között. Bex-szel, a billentyűsükkel különösen jó barátságot ápolunk, hiszen nem csak, hogy ő volt a bemutatkozó kislemezünk producere, de nagyon sokat is köszönhetünk neki. Nélküle talán nem tartanánk itt, ahol most. Szaszáékkal (Run Over Dogs) viszont még csak most kezdődött egy nagyon előremutató barátság, a nyáron illetve ősszel is többször játszunk velük együtt. Első pillanattól kezdve nagyon jóban vagyunk.
Kikből áll össze a közönségetek idehaza?
Eleinte nyílván a barátainknak, ismerőseinknek zenéltünk. Egy ideje viszont a közönségünk nagy részét egyáltalán nem ismerjük, ennek ellenére folyamatosan támogatnak minket. Elég aktív a közönségünk, azt lehet mondani: a közösségi oldalakon lévő támogatás élőben is ugyanúgy meglátszik.
Mekkora szerepet tölt be az életetekben jelenleg a zenekar? Dolgoztok, tanultok mellette?
Ugyan a zenekar tölti be a legnagyobb részt, illetve fontossági sorrendben is elől van mindenkinél, viszont mind a négyen iskolába járunk egyelőre. A Kőbányai Zenei Stúdió gólyatáborában ismerkedtünk meg, viszont a basszusgitárosunkat kivéve máshol tanulunk jelenleg. Van aki az Óbudai egyetem gépészkarán, van aki a Kodolányin, megint más a Budai Rajz Iskolában tanul grafikusnak.
Pár hónapja megnyertétek az Index alternatív dalversenyét, éreztétek ennek a hatását azóta az rajongóitok számában, vagy más hasonló téren?
Az Index adta a kezdő lökést ahhoz, hogy nagyobb tömegekhez is eljussunk. Már a verseny ideje alatt is egyre többen és többen hallgattak minket, az eredményhirdetés utáni első önálló koncertünk pedig teltházas volt.
Számítottatok a mostani, Deezer általi elismerésre? Mit gondoltok, mennyire segíthet a külföldi ismertségetek növelésében?
Egyáltalán nem számítottunk rá, egyszer csak megkeresett minket a Deezer hazai szerkesztője, hogy van egy ilyen lehetőség, minden országból nevezni kell valakit, Magyarországról pedig minket választottak. Hatalmas megtiszteltetés volt ez nekünk már így is. Az pedig, hogy 182 országból kiválasztottak minket a legjobb négy zenekar közé, teljességgel hihetetlen volt. Ez a verseny rengeteget segít a külföldi ismertségben, már most is, hiszen a Deezer felhasználói kiemelten értesülnek rólunk 182 országban, amióta elindult a Young Guns. Ha pedig esetleg megnyernénk, azzal visszaigazolást kapnánk a világtól, hogy igenis van keresnivalónk a nemzetközi piacon, ami tárt karokkal fogad.
Hol lesztek láthatóak a közeljövőben, például a fesztiválszezonban?
Június 14-én ünnepeljük első születésnapunkat az A38 hajón, a Run Over Dogs és a Néhai Bárány társaságában. Utána pedig leginkább fesztiválokon lehet majd velünk találkozni a nyáron, például Bánkon a Bánkitó Fesztiválon, Taliándörögdön a Művészetek Völgyében, Debrecenben a Campus Fesztiválon, augusztus közepén pedig a Szigeten. De játszunk például augusztus másodikán az amerikai The Black Lips előzenekaraként az Akváriumban is.
Lemezfelvétellel hogy álltok, mikorra lehet belőle valami?
A tervek szerint november végén, a kislemezünk megjelenéséhez képest egy évvel később jelenik az első lemezünk, de már szeptember elején hallható lesz két szám az albumról, ami egy single lemezen fog megjelenni. Az egyikhez augusztustól forog majd a klip is.
Ha bejönnének a külföldi tervek, adott esetben ki is költöznétek, vagy mindenképp hazai bázissal képzelitek el a jövőtöket?
Ha azt mondaná a Domino Records, vagy a Heavenly, hogy kiadnak minket, de cserébe ki kéne költöznünk az Egyesült Királyságba, akkor biztosan nehéz lenne a döntés, de nem hiszem, hogy sokat gondolkoznánk rajta. De ki az, aki igen?
A Deezer versenyének sajtóközleménye
Ma már hallgattad? - A Middlemist Red a világ egyik legígéretesebb zenekara
A Deezer 182 országból négy ígéretes zenekart választott ki Young Guns programjába, köztük a Magyarországot képviselő, neo psych-rock-ot játszó Middlemist Redet is. A győztes zenekar az lesz, amelyiket a legtöbben hallgatják meg a következő három hét alatt Deezeren.
A Deezer szerkesztői olyan zenekarokat keresetek a világrepertoárban, akik még nem szerződtek le semmilyen kiadóval, mégis egyedi hangzásuk miatt megérdemlik, hogy a nagyvilág is felfigyeljen rájuk. Pont ilyen zenekar a hatvanas évek legizgalmasabb pillanataihoz, a pszichedeliához és a beathez visszanyúló Middlemist Red, akik az Index „A Szám” című dalversenyének köszönhetően idén a Szigetet is meghódíthatják. A kvartett As If You Could Mess This Up-ra keresztelt bemutatkozó kislemeze tavaly jelent meg, garázsbéli hangzásukkal, karcos elszállásaikkal, magukba szippantó dallamaikkal pedig hamar meghódították a zeneszeretők és a magyar zenei sajtó szívét is.
Most pedig a zenekar az országos ismertségen túl, a világhírnévhez is közelebb juthat, hiszen a Deezer szigorú zenei szerkesztői végül négy zenekart jutattak be a Deezer Young Guns programjába. A hazai Middlemist Red így a The Ransom Collective nevű Fülöp-szigeteki indie folk zenekarral, a kanadai hip-hop formációval, a The Postrerzzel és a costa rica-i San Jose-ban őshonos pop-punk bandával, a Monte-val kel versenyre a vájt fülű hallgatókért. Mind a négy zenekar most debütál a Deezeren, a győztes pedig az lesz, akinek a legtöbbször játszották le a dalait Deezeren, úgyhogy hallgatásra fel!
A Middlemist Red kislemeze itt érhető el: http://www.deezer.com/album/7821959
A játékszabályok a Deezer applikációhoz:
- 1 hallgatás 1 pont
- 1 szám hozzáadása a kedvencekhez 3 pont
- 1 szám hozzáadása egy lejátszási listához 3 pont
- az album hozzáadása a kedvencekhez 5 pont
- az előadó hozzáadása a kedvencekhez 10 pontA rajongók legközelebb a zenekar első koncertjének egyéves évfordulóján találkozhatnak a Middlemist Reddel, a Run Over Dogs és a Néhai Bárány társaságában, június 14-én, az A38 Hajón.
(Sajtófotók: Komróczki Diána)