Idén tavasszal zajlott a Duna televízióban a teljesen magyar fejlesztésű komolyzenei tehetségkutató, a Virtuózok második évada. A műsor rövid múltja ellenére már most hatalmas sikereket könyvelhet el: nézők ezreivel ismertette és szerettette meg a klasszikus zenét, valamit a versenyzők közül is többen nemzetközi hírű sztárokká váltak. A csapat négy tagja szeptember 24-én a tállyai Kerekdomb Fesztiválon koncertezik, ennek apropóján beszélgettünk Csúcs Kriszta marketing igazgatóval.
Szerinted mennyire perspektíva a fiatalok számára a komolyzene 2016-ban?
Úgy gondolom, hogy pont a Virtuózoknak sikerült ezt bebizonyítania. A műsor 2014-es indulása előtt senki nem gondolta, hogy ennyi lehet benne. Volt egy szűk elit réteg, aki komolyzenei koncertekre járt, illetve maroknyi fiatal, akik nagy energiát fektettek a zenetanulásba, de ennél több embert nehezen fogott meg.
A Virtuózok pont ezért forradalmi dolog, mert a fiatalok számára is fogyasztható eszközökkel mutatja meg a komolyzenét. Méghozzá olyan hétköznapi, szimpatikus személyiségek által, akik a hétköznapokon ugyanúgy fociznak, iskolába járnak, szórakoznak, mint bárki más.
De emellett nagy kitartással egy olyan zenei ágazatot is űznek, amely kissé valóban háttérben volt az utóbbi időben. Ami biztos: az elmúlt két évben kimutathatóan nőtt a zeneiskolai jelentkezések száma, és a koncertjeinkre is egyre többen jönnek el.
Elég sok gyerek nagyon fiatalon kezd el zenélni a szülei nyomására. Hogyan lehetne elérni, hogy ők ne utálják meg egyből emiatt?
A zenei tehetség elsők között derül ki ki minden kisgyerekről, hamarabb, mint mondjuk a sportokra vagy a matematikára való hajlam. Ha ezt szeretettel és türelemmel irányítják, nem pedig erőszakosan, bármi lehet belőle. Már akkor sokkal teljesebb élete lehet az illetőnek, ha az érdeklődése végül annyiban merül ki, hogy szívesen hallgat komolyzenét és eljár hangversenyekre. Azt gondolom, hogy ahol bármiféle kényszerítés van (akár zenére, akár sportra vagy bármi másra), az ellenállást fog kiváltani. Meg kell mutatni a lehetőségeket, hogy mindenki saját maga dönthesse el, megvan-e hozzá a kellő érdeklődése és kitartása.
A műsor jelentkezőinek hogy alakult eddig az átlagéletkora és a képzettsége?
Az eddigi két szériában már egészen kicsi, 5 és fél-6 éves kortól is voltak jelentkezők, bízom benne, hogy a harmadikban ugyanígy lesz. A felső korhatár pedig 24 év, ezen belül gyakorlatilag teljes a szórás. A legtöbben a középiskolás generációból jelentkeztek, neki is nagy részük a Bartók konziba jár. Nyilván ez az a korcsoport, akik legjobban meg szeretnék mutatni a tudásukat, tulajdonképpen fel akarják falni a világot. A kisebbek még sokszor bátortalanok, náluk kell egy erős szülői, pedagógusi háttér, hogy ki merjenek állni.
Szüts Apor
Hogyan élik meg szerinted a gyerekek a hatalmas nyilvánosságot? Maradéktalanul vágynak a hírnévre, vagy nem is gondolnak bele igazán, csak meg akarják mutatni, mit tudnak?
Ahogy semmi másban, itt sincs értelme általánosítani. Én úgy látom, hogy nagyon különféle módokon élik meg a szereplést és a közönséggel való interakciót. De amint ki kell állni a színpadra és teljesíteni, gyakorlatilag mindenkinél elmúlik az izgalom. Valószínűleg erre az a közeg is neveli őket, amiben a nagy többségük már évek óta benne van. Általában már egy 6-7 éves gyerek is egy-két éve foglalkozik zenével, amikor hozzánk eljut, az idősebbek pedig nyilván még régebb óta. Mögöttük van jó néhány iskolai vizsga, ami egyre nagyobb szereplési rutint ad nekik.
A műsorbeli szereplést hogyan lehet összehangolni az iskolai tanulmányokkal, mennyi időt vesz el attól?
Gyakorlatilag egy élő adás van, és a továbbjutók közül minden korosztálynak kettő forgatási nap. A felkészülés önállóan, a szereplők saját tanáraival zajlik, tehát aki amúgy is zenét tanul, nem érez plusz terhet. Csak éppen abban az időszakban pont azt a darabot veszik át az órákon, amivel a műsorban fel fog lépni. Extrém terhelést annak sem jelent, aki csak szabadidejében tanul zenét, legfeljebb az adás előtti egy-két hét a sűrűbb.
Jónás Dániel
A műsor vége után mennyire táblázzátok be a versenyzők idejét? Vannak kötelezettségeik, amiket teljesíteniük kell, vagy csak rajtuk múlik, mit vállalnak?
Csak rajtuk múlik. Mi nem kötünk kizárólagos szerződést senkivel, ebből a szempontból is teljesen máshogy működünk, mint a könnyűzenei tehetségkutatók. Létrehoztunk már az első évad után egy alapítványt, aminek az a célja, hogy segítse a versenyzők pályára kerülését. Hiszen itt nagyon komoly, évek óta tartó munkáról van szó, amit gyakran anyagi tényezők is befolyásolnak.
Nem egyszer láttuk azt, hogy valakinek a tehetsége, akarata és kitartása is megvan, de mondjuk gyertyafénynél kellett gyakorolnia, mert nem volt pénze a családjának villanyszámlára.
Rajtuk szeretnénk segíteni, nemcsak azzal, hogy kifizetjük a villanyszámlát, de minél több hazai és külföldi koncertlehetőséggel is. Illetve azzal, hogy találkozhatnak a szakma nagyjaival és tanulhatnak tőlük. Lényegében ez már egy misszióvá vált számunkra.
Az eddigi két évadból van már olyan, aki igazán ki tudott törni a műsornak köszönhetően?
Nehéz megmondani, ki mennyit köszönhet a műsornak és mennyit önmagának, de azt gondolom, hogy Boros Misit például bátran említhetjük. Ő egy elképesztően szorgalmas, intelligens és kommunikatív személyiség, aki nagyon jól tudott élni a szereplés által hozott ismertséggel. A családi háttere is remek, a szülei igyekeznek nem túlterhelni, de azért rengeteg helyre eljutott már a világban. Én azért hízelegnék azzal magunknak, hogy jelentős részben a Virtuózok által érte el mindezt. De mondhatnám Gyöngyösi Ivettet is, aki szintén nemzetközi hírű művésszé vált. Ő a nagyok korcsoportját nyerte meg az első évadban, azóta már Berlinben tanul a legjobb iskolában. Októberben az Operaházban fog fellépni, de szintén rengeteg helyre eljutott.
Mire számíthat a közönség a Kerekdomb Fesztiválon? Kik lépnek fel, milyen műsorral?
Először is Kökény Tamást említeném, aki a tinik korosztályát nyerte meg a második évadban, majd a fődijas is ő lett. Tomi bőgőn játszik, és valami egészen különleges módon szólaltatja meg a hangszerét. Még nem tudom biztosan, mit fog játszani, de minden bizonnyal lírai darabokat, ami a legjobban áll neki. Egyébként általánosságban olyan műveket viszünk, amelyek méltóak egy katolikus templomhoz. Jön velünk Sándor Zoli, egy remek hegedűs, aki az első évad döntőse volt. Ötödéves a különleges tehetségek osztályában a Zeneakadémián, és az egyik alapfellépőnkké vált. Ott lesz Szüts Apor, aki első évados zongorista volt, de azóta már mentorként is velünk dolgozik. 23 éves és rendkívül sokoldalú: zeneszerzőként, átiratok készítőjeként és karmesterként is megállja a helyét. Ő a Kék rapszódiát fogja játszani, valamint kíséri a többieket. A negyedik fellépő pedig Jónás Dani lesz, egy nagyon tehetséges klarinétos. Remek a csapat, minden bizonnyal nagyon színes és emlékezetes műsort fognak adni, ahogy a Völgyben is nyáron.
Kökény Tamás
A harmadik évadról tudsz már valamit mondani?
Mindenképp tervben van, de ennél pontosabb információkat nem tudok, és egyelőre nem is szeretnék elárulni. Még tárgyalásban vagyunk az MTVA-val, de ha minden jól alakul, az idei évhez hasonlóan tavasszal kezdődhetne. Emellett külföldön is el fog indulni a műsor a hazai mintájára, ami szerintem hatalmas dolog. De még ezelőtt lesz egy nagyon jelentős esemény: október 15-én tartjuk a második évad gálakoncertjét a Sportarénában, ahol minden középdöntős és döntős fellép. Többféle összeállításban lépnek majd fel, vendégként pedig ott lesz Gyöngyösi Ivett és Boros Misi is.