Alig egy hónappal a legutóbbi alkalom után ismét összegyűlt öt zenekar, akiket elég jónak és/vagy szimpatikusnak tartok ahhoz, hogy megjelenési felülethez (és a lehetőségeimhez mérten kicsivel nagyobb ismertséghez) juttassam őket. Már-már a rovat mottója lehetne, hogy "a felhozatal ezúttal is széles": klasszikus értelemben vett alterrock, rádióbarát pop, illetve rendhagyó módon egy tribute műfajban utazó formáció is akad a mostani versenyzők között. A szöveges infók mellett mindenhol mellékeltem meghallgathatóságot, illetve ahol lehetett tudni közeljövőben sorra kerülő koncertdátumot, annak a részleteit is. Ezentúl egyébként szeretném havi rendszerességűvé tenni az ilyen ajánlókat, úgyhogy szívesen veszem bárki jelentkezését, aki úgy érzi, hogy zenekarának stílusa a blog elég tágan vett profiljába vág.
A szokványosnak mondható két gitár, basszus, dob felállású BeveR zenekar 2009 szeptemberében alakult egy kocsmai iszogatás folyományaként. Stílusukra saját bevallásuk szerint kihat mind a '60-as évek amerikai garage és pszichedelikus rockbandáinak zenéje, mind a magyar és külföldi alternatív zenei irányvonalak. Az együttes életében azóta volt jó pár hónap kihagyás (tagjaik külföldi tartózkodásai miatt) és két tagcsere is, de sikerült túllendülniük az akadályokon és most már reményeik szerint stabil felállással törnek a minél nagyobb ismertség felé. Ami repertoárjukat illeti, kezdettől fogva játszanak saját számokat is, eleinte több, majd egyre kevesebb feldolgozással vegyítve. Saját szerzeményekből azóta már összejött egy albumnyi, jelenleg is zajlanak ennek a stúdiófelvételei. A koncertezést csak a tavalyi évben kezdte el a csapat, de az utóbbi időben már egyre gyakrabban játszanak, főként budapesti helyszíneken. Következő fellépésük május 16-án lesz a Filter klubban, a Vörös Kaktusz zenekar társaságában. Dalaikba itt lehet belehallgatni.
A Malter Ego zenekar 2011 augusztusában jött létre Haragonics Zalán énekes-billentyűs kezdeményezésére. Mivel mindkét korábbi együttese feloszlott, viszont dalszerző-szövegíróként már 12 saját számnál tartott, felhívást tett közzé a facebookon, lenne-e kedve betársulni valakinek a hangszerelésbe és a későbbi koncertezésbe. A tagság pár hónap alatt össze is jött, szűk fél évnyi próbafolyamatot követően (2012 januárjában) pedig első koncertjüket is megtartótták. Irányvonalukat többen a Kaukázushoz, illetve a Vad Fruttikhoz hasonlítják, saját bevallásuk szerint a Quimby és a hiperkarma is hatással van zenei világukra. Kaptak egy olyan véleményt is, hogy "A Malter Ego a mai alternatív zenekarok közül többek között őszinteségével tűnik ki. A póz nélküli, erős, szerzői dalaik el is gondolkodtatnak, miközben dúdolod őket." Az R33 tehetségkutatóján 2012-ben a második körig jutottak. Aztán ősszel egy koncert-kudarc miatt törés állt be a csapatban, amit az is erősített, hogy szólógitárosuk egyetemi tanulmányaira hivatkozva kilépett a zenekarból. Idén tavasszal szedték össze magukat és kezdtek el újra próbálni, ráadásul egy trombitás csatlakozásával. Szólógitárost viszont továbbra is keresnek, mert az új szín ellenére kihagyhatatlannak tartják stílusukból. Rövidtávú tervük, hogy június végén tartanak egy "Malter Ego újratöltve" koncertet, valamint elkezdenek dolgozni egy EP-n. Egyelőre mindannyian komolyan veszik a munkát és arra törekednek, hogy minél inkább kiemelkedjenek a hazai alterzenekarok sokaságából. Két számuk meghallgatható itt.
A már a nevével is figyelemfelkeltő Osonó Poszáták együttes számos változáson keresztülment 2009-es megalakulása óta, tagság és zenei irányvonal szempontjából egyaránt. A bogoz zenekarból is ismerhető Prommer Patrik dobos-énekes mellett jelenleg Tóth Dorothy (hegedű/ének), Várnai Sziló (zongora) és Szegvári Jocó (basszusgitár) alkotják a tagságot. A kategorizálást alapvetően nem szeretik, de ha mégis be kéne sorolni őket, szövegeikhez leginkább az underground-alternatív, zenéjükhöz pedig pop, jazz és funk jelzők állnak közel. Ahhoz képest, hogy az egész projekt eredetileg egyszálgitáros vállalkozásként indult, a mostani felállásban már egyáltalán nincs gitár, de a hangzás így is kerek. Saját szavaikkal élve olyan, "mint amikor a ház tetejéről elkezd lefelé gurulni egy kis hógolyó, csak ez lassabb, és nagyobb dolgokat szed magára közben". Tavaly év végén tettek közzé egy kilencszámos lemezanyagot Írásjelhalom címmel, azonban pár hónappal ezelőtti zongoristaváltásuk ismét olyan jelentős változást hozott magával stílus terén, hogy úgy döntöttek, újra rögzítik az egészet. Az aktuális felállás első zenei lenyomata a Csak álom című dal, a továbbiakat pedig folyamatosan teszik majd közzé, amint elkészülnek. Következő koncertjüket – amely egyben Sziló bemutatkozása is lesz – május 11-én tartják a Cinema Rock Café nevű helyen, méghozzá a már említett bogoz társaságában.
Tribute zenekarokkal nem igazán szoktam foglalkozni a blogon, a The Bits esetében most mégis kivételt teszek, mivel az átlagosnál színvonalasabb produkcióról van szó. Ahogy nevükből is könnyen kitalálható, az önmagát "supergroup"-ként hirdető csapat a Beatles életművének ápolására jött létre. Felállásuk is hűen követi az eredetit, a négy tag pont ugyanolyan hangszereken játszik, mint nagy elóképeik, emellett mindannyian énekelnek is, ami a hazai mezőnyben egyedülállónak számít. Bemutatkozó koncertjüket alakulásuk után alig három hónappal tartották, repertoárjukban mégis a Beatles életművének szinte valamennyi pontjáról merítenek, a populáris-fejrázós szerzeményektől a csak kevesek által ismert ritkaságokig. A játszott dalok mellett külső megjelenésben és színpadképben is a minél nagyobb autentikusságra törekszenek. Céljuk természetesen az, hogy minél többet koncertezzenek Budapesten és vidéken egyaránt, hiszen ennek a zenének mindenhol vannak rajongói. Legközelebb a budapesti Muzikum klubban lehet megnézni őket május 23-án, egy felvétel legutóbbi bulijukról pedig itt látható.
A Wasabi Kht. zenekart 2010-ben alapította a régebben a Zanzibar együttesben gitározó Nagy Gábor, akihez énekesnőként a jazz-körökben mozgó Hajdu Nelli, basszusgitárosként Hain Réka, dobosként pedig Kludovácz Csaba csatlakozott. A csapat első klipes számát (Hol halnak meg a galambok?), illetve a Csodabogár című dalt számos rádió műsorára tűzte. Tavaly ősszel jelent meg második klipjük a fesztiválszezon legnépszerűbb dalából, az Elixírből, amelyben Nelli négy különböző karaktert alakít. Több ízben is játszottak már a Kiscsillag, a Magashegyi Underground, vagy a 30Y előtt, emellett felléptek számos fesztiválon (Pafe, Fishing on Orfü, Veszprémi Utcazene, Sziget) és egyéb rendezvényeken (Magyar Dal Napja, Hangfoglalás, Szerencse Szombat). Lendületes koncertjeiket saját bevallásuk szerint kiváló gitárszólók, valamint az énekesnő magával ragadó színpadi előadása jellemzik. Idén nyáron is számos fesztiválfellépést terveznek, utána ősszel pedig szeretnék kiadni bemutatkozó nagylemezüket, amit reményeik szerint országos turné követ majd.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.